Serwer QNAP – już nie tylko NAS. Najlepsze biznesowe rozwiązania cz. 1

Czym jest serwer QNAP? Jak zabezpieczyć dane na serwerach firmowych? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w tym artykule!

Czym jest właściwie NAS?

NAS (ang. Network Attached Storage) urządzenie pełniące rolę dysku sieciowego. Po skonfigurowaniu jest ono dostępne dla urządzeń podłączonych do sieci lokalnej. Na rynku możemy znaleźć wiele producentów posiadających w swojej ofercie urządzenia przeznaczone do pełnienia roli NAS. Większość z nich, to jednak urządzenia przeznaczone do użytku domowego. Często posiadają ograniczenia techniczne/sprzętowe, technologiczne oraz administracyjne.

Jak zabezpieczyć dane na serwerach firmowych?

Pamiętajmy, że każde większe czy mniejsze przedsiębiorstwo posiada dane, które dla różnych potrzeb udostępnia je w swojej sieci lokalnej. Dodatkowo, firma posiada maszyny serwerowe, które mogą pełnić role serwera baz danych, serwera hostującego maszyny wirtualne lub serwera aplikacji.

A co w przypadku, gdy maszyna fizyczna lub wirtualna ulegnie awarii?! Możemy utracić dane naszej firmy oraz dane, które przetwarzamy na potrzebę realizacji usług dla naszych klientów. Dodatkowo obowiązują nas przepisy RODO/GDPR, które straszą wysokimi karami finansowymi.

Spokojnie 😊 przecież kopie moich serwerów są wykonywane na firmowego NAS’a.

To świetnie, tylko na jakim urządzeniu i w jaki sposób odtworzysz backup serwerów oraz danych?! Nie możemy czekać do czasu naprawy.

W obecnych czasach, gdzie od pracowników wymaga się elastyczności, chcemy poprawić przepływność informacji. To może chmura firmowa? No tak, przecież MS 365 to ma. Faktycznie, ale co jeśli ktoś omyłkowo usunie dane z chmury Microsoftu. Należy pamiętać, że dane Office 365 nie są backup’owane.

Serwer QNAP NAS

Powyższe przykłady, to tylko kropla w morzu. W obecnych czasach możemy natrafić na malware, atak socjotechniczny, katastrofę w naszej strefie pożarowej i wiele innych. Naprzeciw zapotrzebowaniem biznesowym wychodzi firma QNAP. Urządzenia z pod szyldu tej marki cieszą się świetnymi opiniami wśród klientów biznesowych oraz indywidualnych. Poniżej znajduje się lista rozwiązań jakie może zaoferować serwer NAS QNAP.

Pamięć masowa do wirtualizacji

Możliwość wirtualizacji znacząco podnosi jakość administracji serwerami oraz dostępności aplikacji i zasobów. QNAP jest niezawodnym, wydajnym i ekonomicznym rozwiązaniem pamięci masowej dla środowisk wirtualizacji takich jak, Microsoft Hyper-V, Vmware vSpare, Citrix i XenServer. W ostatnich latach mogliśmy zauważyć masowy wzrost ilości zwirtualizowanych środowisk. Coraz większym wyzwaniem stało się dla administratorów dostosowanie wymagań pamięci masowej. Z czasem, w przedsiębiorstwach następował niekontrolowany wzrost liczby maszyn wirtualnych.

QNAP jest partnerem firmy Xopero, która naszym zdaniem jest liderem producentów służących do zabezpieczania danych. Podejmując współpracę firmy stworzyły kompleksowe rozwiązanie dla ochrony danych oraz systemów o nazwie Xopero QNAP Appliance. Dzięki połączeniu niezawodnego storage QNAP oraz systemu Xopero zabezpieczysz wszystkie biznesowe dane. Jeżeli doszłoby do awarii, odtworzysz całe środowisko IT w zaledwie kilka minut.

Powyższe rozwiązanie charakteryzuje się:

 • możliwością centralnego zarządzania poprzez konsolę;
 • brakiem wymogu dodatkowego sprzętu;
 • łatwością instalacji;
 • kompleksowym rozwiązaniem w jednym.

Co poza serwerem? Dlaczego serwer QNAP?

Xopero QNAP Appliance daje możliwość:

 • zabezpieczenia endpoint’ów: komputery pc, laptopy;
 • backup środowisk wirtualnych;
 • Xopero Smart Recovery: dokładna kopia partycji dysku logicznego lub całego dysku fizycznego. W przypadku wystąpienia awarii błyskawicznie odtworzysz całe środowisko IT bezpośrednio z niezawodnego QNAP NAS;
 • Bare Metal Recovery: szybkie odtworzenie środowiska systemowego – nie tylko danych, ale także ustawień systemu;
 • replikacja;
 • centralne zarządzanie;
 • proste odzyskiwanie i migracja danych;
 • zaawansowane szyfrowanie;
 • Disaster Recovery: wdrożenie samej polityki backupu jest bardzo istotne dla utrzymania ciągłości działania firmy. Jeżeli dojdzie do utraty danych, to musi ona zawierać rozwiązanie, które umożliwi ich szybkie i kompletne odzyskiwanie;
 • redundancja i replikacja: Xopero QNAP Appliance pozwala na wiele więcej niż tylko zabezpieczenie danych na wypadek awarii sprzętowej serwera. Site – to – site replication daje możliwość stworzenia repliki krytycznych danych na drugim serwerze;
 • Xopero Smart Virtualization Stick: wykorzystując technologię SVS można ekspresowo odpalić wszystkie krytyczne dane w zwirtualizowanej formie. Wystarczy, że do urządzenia zostanie wpięty (nie)zwykły pendrive z obrazem systemu. W ten sposób możemy uruchomić fizyczne lub zwirtualizowane maszyny wprost z Twojego niezawodnego QNAP’a.

Powyższe funkcje to jedynie znikomy ułamek możliwości proponowanych funkcji i ról przez serwer QNAP NAS. Wszystko, uzależnione jest od wymagań oraz zapotrzebowania danej firmy. Ważne jest, aby każdy serwer został wdrożony zgodnie z obecnie przyjętymi standardami bezpieczeństwa. Warto przypomnieć, że każda firma powinna posiadać własną politykę bezpieczeństwa.

W kolejnym artykule będziemy przedstawiać kolejne funkcje warte uwagi. Praca zdalna w zespole? – QNAP 😊

Jeżeli jesteś zainteresowany wykorzystaniem serwerów NAS do najnowszych technologii i chcesz zabezpieczyć Swój biznes, to skontaktuj się z nami. Nasz certyfikowany inżynier przedstawi kompleksowe rozwiązanie dla Twojego biznesu. Administracja serwerami to nasza kluczowa rola.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *