Sieci LAN – dlaczego warto mierzyć i certyfikować swoją sieć

Pomiary i certyfikacja sieci LAN są kluczowe dla zapewnienia, że sieć jest zoptymalizowana i działa z maksymalną wydajnością. Optymalna wydajność sieci LAN jest niezbędna dla wielu firm i instytucji, aby zapewnić szybką i niezawodną komunikację między urządzeniami i pracownikami. W tym artykule omówimy różne kategorie okablowania, takie jak Cat5e, Cat6, Cat6a i Cat7, oraz dlaczego warto wykonać pomiary sieci LAN z użyciem urządzeń marki Fluke.

Czym są kategorie okablowania i jakie są ich różnice?

Kategorie okablowania to standardy określające parametry okablowania, takie jak przepustowość czy tłumienie, oraz rodzaje kabli. Wyróżniamy kilka kategorii okablowania, od Cat5e po Cat7. Najczęściej stosowaną kategorią jest Cat6, która umożliwia przesyłanie danych z prędkością do 10 Gb/s na odległość do 55 metrów. Kabel Cat6a jest bardziej zaawansowanym rozwiązaniem, które umożliwia przesyłanie danych z prędkością do 10 Gb/s na odległość do 100 metrów. Kabel Cat7 jest kolejnym, bardziej zaawansowanym rozwiązaniem, umożliwiającym przesyłanie danych z prędkością do 10 Gb/s na odległość do 100 metrów, ale wymaga specjalnych złączy, co zwiększa koszt instalacji.

Warto zwrócić uwagę na tłumienie sygnału, które jest mierzone w decybelach na metr kabla. Im mniejsza wartość tłumienia, tym lepsza jakość sygnału. Ważne jest również, aby okablowanie było dobrze ekranowane, aby uniknąć zakłóceń elektromagnetycznych, które mogą negatywnie wpłynąć na jakość sygnału.

Pomiary sieci LAN

Kategorie okablowania:

 • Cat5e – standard okablowania, który obsługuje prędkości do 1 Gb/s. Jest to najczęściej stosowane okablowanie i jest wystarczające do większości zastosowań.
 • Cat6 – standard okablowania, który obsługuje prędkości do 10 Gb/s. Jest to wyższy standard niż Cat5e i jest bardziej wydajny, ale również bardziej kosztowny.
 • Cat6a – standard okablowania, który obsługuje prędkości do 10 Gb/s na odległości do 100 metrów. Jest to bardziej wydajny standard niż Cat6, ale również bardziej kosztowny.
 • Cat7 – najwyższy standard okablowania, który obsługuje prędkości do 10 Gb/s na odległości do 100 metrów. Jest to najwyższy standard i zapewnia najwyższą jakość sygnału, ale również jest najdroższy.

Dlaczego warto wykonać pomiary sieci LAN

Wykonanie pomiarów sieci LAN jest kluczowe dla zapewnienia, że sieć działa z maksymalną wydajnością. Pomiar taki obejmuje sprawdzenie, czy sieć jest zoptymalizowana, czy poziom szumów i zakłóceń jest w normie oraz czy prędkość transmisji jest zgodna z wymaganiami. Pomiar taki pozwala wykryć problemy związane z przepustowością, tłumieniem, czy impedancją i pozwala na ich szybkie naprawienie. Dzięki pomiarom możemy weryfikować, czy okablowanie spełnia wymagania norm i standardów, takich jak np. IEEE czy TIA. Jest to szczególnie ważne przy projektowaniu nowych sieci, ponieważ umożliwia określenie odpowiedniej kategorii okablowania, a także pozwala na weryfikację jakości wykonania już istniejącej infrastruktury.

Jak wykonywane są pomiary sieci LAN?

Pomiary sieci LAN wykonywane są przy użyciu specjalnych urządzeń, takich jak np. tester kabli Fluke. Urządzenie to mierzy m.in. tłumienie sygnału, impedancję, sprawdza poprawność połączeń oraz weryfikuje, czy połączenie spełnia wymagania norm. Urządzenie to umożliwia również wykrycie potencjalnych problemów związanych z niepoprawnym ułożeniem kabli czy z uszkodzeniem przewodów. Tester kabli Fluke jest jednym z najbardziej zaawansowanych urządzeń do pomiarów okablowania.

Certyfikacja sieci LAN

Pomiar sieci LAN z użyciem urządzeń marki Fluke

Urządzenia Fluke to narzędzia, które są wykorzystywane do pomiaru i certyfikacji sieci LAN.  Fluke to lider na rynku urządzeń pomiarowych, oferujący narzędzia o wysokiej jakości i dokładności. Dzięki ich zaawansowanym funkcjom, takim jak automatyczne testowanie, szybkie odnajdywanie usterek oraz szczegółowe raportowanie wyników, pomiary sieci LAN stają się łatwiejsze i bardziej precyzyjne.

Urządzenia Fluke wykonują pomiary takie jak:

 • Długość kabla: pomiar długości kabla pozwala na określenie, czy kabel jest odpowiedniej długości i czy spełnia wymagania normy. Narzędzia Fluke pozwalają na precyzyjny pomiar długości kabla.
 • Impedancja: pomiar impedancji kabla pozwala na określenie, czy kabel jest odpowiedni do przesyłu danych w danej kategorii. Narzędzia Fluke umożliwiają pomiar impedancji w różnych częstotliwościach.
 • Zwarcie: pomiar zwarcia kabla pozwala na określenie, czy kabel jest uszkodzony i gdzie występuje zwarcie. Narzędzia Fluke pozwalają na precyzyjny pomiar zwarcia.
 • Poziom szumu: pomiar poziomu szumu pozwala na określenie, czy sieć działa poprawnie i czy nie ma nadmiernych zakłóceń. Narzędzia Fluke pozwalają na pomiar poziomu szumu w różnych częstotliwościach.
 • Poziom sygnału: pomiar poziomu sygnału pozwala na określenie, czy sygnał jest wystarczająco silny do przesyłu danych. Narzędzia Fluke pozwalają na pomiar poziomu sygnału w różnych częstotliwościach.
 • Odległość do uszkodzenia: pomiar odległości do uszkodzenia kabla pozwala na określenie, gdzie występuje uszkodzenie kabla. Narzędzia Fluke pozwalają na precyzyjny pomiar odległości do uszkodzenia.
 • Mapowanie przewodów: mapowanie przewodów pozwala na określenie, które przewody w kablu są połączone i czy połączenia są poprawne. Narzędzia Fluke pozwalają na szybkie i precyzyjne mapowanie przewodów.
pomiar sieci LAN

Wykonywanie tych pomiarów pozwala na zapewnienie poprawnej jakości sieci LAN oraz uniknięcie problemów związanych z przesyłem danych. Narzędzia marki Fluke są uznawane za jedne z najlepszych narzędzi do pomiarów sieci LAN ze względu na ich precyzję i funkcjonalność.

Podsumowując, pomiary i certyfikacja sieci LAN są niezbędne, aby zapewnić optymalną jakość i niezawodność połączenia internetowego. Dlatego warto korzystać z urządzeń pomiarowych najwyższej jakości, takich jak urządzenia marki Fluke, i uwzględniać różne kategorie okablowania w zależności od potrzeb i wymagań danej sieci.

Inżynierowie firmy kwITcertyfikowanymi specjalistami pomiarów sieci miedzianych oraz światłowodowych. Posiadają autoryzowany certyfikat CCTT firmy Fluke Networks. Tylko certyfikowane pomiary mogą zapewnić przyznanie gwarancji producenta okablowania. Jeżeli Twoja firma potrzebuje wykonać pomiary, to zachęcamy do skorzystania z naszych usług.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *